Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Jabłka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Jabłka. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 18 listopada 2018

Chlebek jabłkowy



Składniki:


  • 5 jajek
  • 1,5 szklanki cukru
  • 7,5 łyżek oliwy
  • ekstrakt waniliowy
  • 3 szklanki mąki 
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • jabłka (ilość według uznania)
Jajka ubić z cukrem, a następnie dodać oliwę i jeszcze chwilę ubijać. Dodać ekstrakt waniliowy oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Wkroić jabłka i wymieszać. Piec w temperaturze 180 stopni C przez 45 - 50 minut lub do suchego patyczka.


niedziela, 22 lutego 2015

Jogurtowe muffiny z jabłkami i płatkami owsianymi - LOKALNIE JABŁKOWO


Składniki (8 dużych muffinek):

250g mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 całe jajka
125g cukru
20g cukru waniliowego (z prawdziwą wanilią)
łyżka ekstraktu waniliowego (opcjonalnie)
150 ml jogurtu naturalnego
100ml oleju roślinnego
2 jabłka deserowe (np. Bohemia, Rubin, Elstar)
50g płatków owsianych

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 200 stopni C. Foremki o pojemności 150ml wykładamy papierem do pieczenia. 
Do dużej miski wbijamy dwa jajka i roztrzepujemy razem z cukrem i cukrem waniliowym widelcem lub trzepaczką. Następnie do miski wlewamy jogurt naturalny, olej roślinny oraz ekstrakt waniliowy i dokładnie mieszamy. Przesiewamy mąkę razem z proszkiem do pieczenia, łączymy składniki. 
Obieramy dwa jabłka deserowe, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Dodoajemy do miski razem z płatkami owsianymi i dokładnie mieszamy.
Napełniemy foremki i pieczemy przez 30 min, do momentu zezłocenia się muffinek. Po uieczeniu zostawiamy przez 5 minut w lekko uchylonym piekarniku, następnie wyjmujemy i studzimy.

Muffiny można zrobić również w tradycyjnej blasze do muffin, wówczas wyjdzie ich znacznie więcej.



środa, 31 grudnia 2014

Sylwestrowe MINIJABŁECZNIKI z cudownego Boiken'a


Składniki:

Ciasto:

450g mąki pszennej
150g zimnego masła
100g zimnego smalcu
100g cukru pudru
1 żółtko (zimne)
2 łyżki mleka (zimne)


Ze składników zagniatamy szybko gładkie ciasto. Ciasto dzielimy w stosunku 75% do 25%, zawijamy je w folię spożywczą i wstawiamy na 2 godziny do lodówki.

Blachę na muffiny smarujemy masłem i opruszamy mąką. Z lodówki wyjmujemy większy kawałek ciasta. Wyklejamy nim gniazda, tak aby wystawało trochę nad brzeg formy. Po wyklejeniu, formę wstawiamy na kilkanaście minut do lodówki lub około 5min do zamrażarki. Po tym czasie wyjmujemy formę i wypełniamy gniazda jablkami do całej ich wysokości.

Wyjmujemy mniejszy kawałek ciasta. Wałkujemy, wycinamy paseczki i układamy na babeczkach, tworząc ozdobną kratkę.

Babeczki pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni C przez około 25min lub do momentu zezłocenia babeczek. Po tym czasie od razu wyjmujemy i zostawiamy do ostygnięcia. Gdy babeczki będą dobrze wystudzone, można zacząć je usuwać z gniazd. Najlepiej jest zrobić to poprzez ich delikatne wykręcenia. Im lepiej wystudzone, tym łatwiej usunąć babeczki bez obawy o ich pokruszenie.

Babeczki dekorujemy cukrem pudrem.


Nadzienie jabłkowe:

1,5kg jabłek np. Boiken
cukier Muscavado
cynamon


Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kosteczkę. Wrzucamy do garnka i próżymy, w celu pozbycia sie nadmiaru soku. Gdy owoce już zaczną puszczać sok, dosypujemy według uznania cukru (ja uzyłam ciemny cukier Muscavado, gdzięki czemu masa jabłkowa nabrała pięknego koloru). Na koniec dodajemy cynamon i studzimy jabłka.




niedziela, 2 listopada 2014

Włoski placek z jabłkami


Niedzielny poranek. Naszła mnie ochota na pieczenie, ale nie miałam zbyt dużo czasu. Otworzyłam lodówkę, spojrzałam na owoce i już wiedziałam co chcę zrobić. Prosty i szybki włoski placek z jabłkami przygotowany według przepisu Nigelli Lawson. Zapach unoszący się w domu jest nie do opisania. Kocham ten aromat jabłek z cynamonem.

250g mąki pszennej
130g drobnego cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
100g miękkiego masła
2 jajka
75 ml mleka w temperaturze pokojowej
skórka otarta z jednej cytryny
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
3 duże słodkie jabłka 
 1 łyżęczka brązowego cukru
0,5 łyżeczki cynamonu

Formę do tarty (lub tortownicę) o średnicy 23-25cm smarujemy masłem.
Do misy miksera wkładamy masło i cukier, a następnie ucieramy do uzystania jasnej kremowej masy. Następnie dodajemy po jednym jajku, cały czas miksując. Dodajemy mąkę, proszek do pieczenia, ekstrakt waniliowy, otartą skórkę cytryny oraz mleko. Ciasto powinno być luźne.

Obieramy jedno jabłko, proimy w drobną kostnę i dodajemy do ciasta, ucierając je. Ciasto przelewamy do przygotowanej formy.

Pozostałe dwa jabłka kroimy w ćwiartki a następnie w plastry. Jabłek nie musimy obierać. Ukłądamy je centrycznie. Posypujemy brązowym cukrem wymieszanym z cynamonem. Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez 40-45 minut. Jeżeli używamy tortownicy to odstawiamy na około godzinę zanim zdejmiemy obręcz.

Ciasto można podawać na gorąco np. z lodami waniliowymi.